Wymiana kas fiskalnych na online

Krótkie podsumowanie wymiany kas fiskalnych offline na online

Za nami okres wzmożonego (delikatnie mówiąc) zainteresowania technologiami sprzedaży, jakimi są kasy fiskalne online. Wynikało to z tego, że najpóźniej do końca czerwca 2021 roku kilka grup podatników musiało zainstalować wspomniane urządzenia rejestrujące. A w praktyce wiele działalności gospodarczych zostało tak naprawdę zobligowanych do wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas fiskalnych (modeli typu offline, czyli z kopią elektroniczną lub papierową).

Kto w czerwcu zainstalował nowe urządzenie rejestrujące?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najpóźniej od 1 lipca 2021 roku wiele kolejnych grup podatników musiało zacząć korzystać z kas fiskalnych online. Mowa tutaj o przedsiębiorcach prowadzących następujące działalności gospodarcze: salony kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, kancelarie prawne, gabinety lekarskie i stomatologiczne, firmy budowlane oraz placówki oferujące świadczenie usług poprawy kondycji fizycznej, czyli np. siłownie. A dla wielu podatników było to po prostu równoznaczne z wymianą „starych” technologii sprzedaży. I nic dziwnego, że w czerwcu można było zaobserwować tak duże zainteresowanie kasami fiskalnymi online.

Dla formalności warto więc raz jeszcze podkreślić, że we wspomnianych firmach można obecnie stosować wyłącznie urządzenia fiskalne, które zapewniają m.in. transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Posiadanie technologii sprzedaży starego typu (z elektroniczną lub papierową kopią paragonów) jest już niezgodne z przepisami.

Kasy fiskalne online – kto jeszcze musiał zacząć z nich korzystać?

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online był wprowadzany w Polsce stopniowo. W poprzednich dwóch terminach – do 31.12.2019 oraz do 31.12.2020 – urządzenia rejestrujące nowego typu zainstalowali m.in. właściciele warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji, firm sprzedających np. węgiel, stacji benzynowych, lokali gastronomicznych oraz obiektów oferujących zakwaterowanie krótkotrwałe (hoteli, moteli, hosteli, zajazdów, pensjonatów itd.). Obecnie można już więc napisać, że kasy fiskalne online są wykorzystywane w wielu różnorodnych działalnościach gospodarczych. I niewykluczone również, że w przyszłości ustawodawca zdecyduje się na rozszerzenie tego obowiązku o kolejne grupy podatników.

Czym wyróżniają się technologie sprzedaży nowego typu?

Wprowadzenie kas fiskalnych online i zobligowanie części podatników do ich stosowania wynika m.in. z tego, że są to urządzenia bardzo łatwe do kontrolowania przez organy skarbowe. Technologie sprzedaży nowego typu zapewniają bowiem regularne przekazywanie wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu nadzorowanego przez Krajową Administrację Skarbową. A przesyłane dane dotyczą m.in. rejestrowanego obrotu, więc CRK pozwala na szybkie wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości. Ponadto, kasy fiskalne online gwarantują ustandaryzowaną współpracę z różnego rodzaju terminalami płatniczymi. W przyszłości mają też zaoferować wystawianie i wysyłanie e-paragonów.

One thought on “Krótkie podsumowanie wymiany kas fiskalnych offline na online

  1. Ani się obejrzymy, a wszyscy będziemy mówić o kasach online, nie tylko ci, którzy teraz musieli wymienić urządzenia fiskalne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *