Kasy fiskalne Elzab K10 i Posnet Revo

Nowoczesne rozwiązania w kasach fiskalnych

Kasy fiskalne już dawno przestały być „technologicznym marginesem”. Dzisiejszy rynek oferuje bogaty wybór urządzeń rejestrujących sprzedaż, zróżnicowanych pod względem konstrukcji, funkcjonalności oraz konkretnych parametrów. Niektóre modele wyróżniają się na tle innych pod względem nowoczesności zastosowanych w nich rozwiązań. Jak daleko sięgają pomysły producentów?

Wielu osobom urządzenia fiskalne mogą nadal kojarzyć się jedynie z „nabijaniem na kasę” i wystawianiem paragonów. W rzeczywistości jednak, tego typu technologie oferują znacznie więcej możliwości, mających istotny wpływ na komfort i efektywność pracy. A czasem wręcz zaskakują specyfiką wykorzystanych rozwiązań. Przykład? Kasy fiskalne Elzab K10 i Posnet Revo.

Elzab K10 – charakter urządzenia bliższy Ci, niż myślisz

Pojawieniu się tej kasy na rynku towarzyszyło dość spore zainteresowanie, które szybko przerodziło się w określenia typu „fiskalny smartfon”, „smartfon wśród kas rejestrujących” itp. I co ciekawe, porównania te nie są bezzasadne. K10 bardzo przypomina w sposobie funkcjonowania popularne dziś urządzenia mobilne. Dlaczego? Ponieważ była to pierwsza kasa, wyposażona w tak obszerny, trwały i nowoczesny ekran dotykowy.

Panel jest z jednej strony intuicyjną w obsłudze klawiaturą, ze zmieniającymi się kontekstowo przyciskami i klawiszami funkcyjnymi. Te ostatnie, oczywiście, pozwalają na definiowanie własnych skrótów klawiszowych oraz przypisywanie ich do wybranych produktów, usług lub opcji urządzenia. Rozwiązanie to znacznie ułatwia obsługę kasy, przebieg transakcji i wykonywanie istotnych z punktu widzenia podatnika zadań. Ale panel pełni również rolę dużego, kolorowego, podświetlanego ekranu, emitującego nawet kody QR. Wyświetlacz zapewnia dobrą widoczność w każdych warunkach pracy.

A skoro już o warunkach mowa – model marki Elzab zrobił także wrażenie pod względem swojej wytrzymałości. Podzespoły K10 zostały zamknięte w mocnej, szczelnej i zabezpieczonej obudowie, chroniącej je przed wilgocią, pyłem i uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, jest ona pokryta antypoślizgową powłoką, zapewniającą komfort użytkowania i zabezpieczającą przed niespodziewanymi upadkami. Warto w tym miejscu wrócić do ekranu, wykazującego odporność na zalania i zarysowania, a przy tym pozwalającego również na obsługę w grubych rękawicach zimowych. Jednym słowem – kasa, która odnajdzie się także w trudnym środowisku pracy.

Poza tym, mówimy o kasie wyposażonej w elektroniczną kopię paragonów i możliwość zastosowania modułu Bluetooth oraz posiadającą nieduże gabaryty. K10 stała się więc nowoczesnym i dość uniwersalnym urządzeniem, jeśli chodzi o typ branży: do handlu stacjonarnego i mobilnego, w miejscach estetycznych i niesprzyjających. Jej ograniczenia? Mała liczba portów komunikacyjnych i skromna baza towarowa. Niemniej, kwestie te nie mogą odebrać modelowi marki Elzab miana nowoczesnego.

Posnet Revo – 3 kluczowe innowacje

To kolejny przypadek urządzenia fiskalnego o szczególnych cechach. Do tego stopnia szczególnych, że model Revo przełamał funkcjonujące standardy, dotyczące różnych aspektów technologii sprzedaży – począwszy od ich estetyki, przez komfort pracy, a na rozumieniu przepisów skończywszy. Nowoczesna kasa marki Posnet posiada wiele interesujących cech: daje możliwość wyboru wielkości bazy towarowej (i to 10 000 lub 15 000 PLU), rodzaju klawiatury (modułowej lub membranowej) oraz wykorzystania wielu różnych interfejsów. Przede wszystkim jednak, urządzenie przykuło uwagę 3 konkretnymi innowacjami.

Pierwszą z nich jest tzw. opcja „kasowagi”. Premierze modelu Revo towarzyszyło pojawienie się szalki ważącej, stworzonej przez tego samego producenta. Akcesorium dedykowane było nowej kasie, a później także kilku innym modelom. Nieduże, wysokiej jakości urządzenie zapewniało niezwykle prostą integrację 2 elementów, sterowanych przy użyciu tego samego panelu – klawiatury Revo. To znacznie uprościło obsługę szalki, której pomiary automatycznie pojawiały się na wyświetlaczach kasy. Krótko mówiąc: lepsza koordynacja działań, szybszy przebieg transakcji, większy komfort pracy.

Drugą innowacją okazał się oryginalny, niespotykany dotąd rodzaj mechanizmu drukującego. Cała rzecz polegała na jego skonstruowaniu w ten sposób, że wystawiał on paragony w stronę klienta, nie zaś, jak zwykle, w stronę sprzedawcy. Dodatkowo, specjalny nożyk precyzyjnie odcinał dokument, ułatwiając nabywcy odebranie dowodu sprzedaży. Pomysł ten niejako zobowiązał klientów do samodzielnego uzyskania paragonu, zapewniając tym usprawnienie sprzedaży i pewność zakończenia jej zgodnie z obowiązującym prawem.

Trzecia z nich wydaje się najbardziej trywialna, niemniej – najbardziej się rzuca w oczy. Dosłownie, bowiem chodzi o estetykę urządzenia fiskalnego. Kasa posiada ciekawy, elegancki design, ale to nie wszystko – Revo występuje aż w 6 różnych wersjach kolorystycznych. To pokazuje, że wygląd technologii sprzedaży również ma znaczenie. Elastyczne rozwiązania w zakresie designu umożliwiają dobranie kasy do własnych upodobań, wystroju wnętrza punktu handlowego lub barw firmowych, co stanowi też korzyść dla promocji biznesu.

 

To oczywiście tylko niektóre przykłady nowoczesnych rozwiązań w kasach fiskalnych. Niemniej, odzwierciedlają potencjał technologii sprzedaży, dowodząc, że czasy modeli służących po prostu do wprowadzania danych i wystawiania paragonów zdecydowanie minęły. A co Wy sądzicie o tych rozwiązaniach? Może znacie inne ciekawe przypadki? Podzielcie się nimi w komentarzach!

One thought on “Nowoczesne rozwiązania w kasach fiskalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *