Jak wybrać dobrą wagę elektroniczną

Co sprawdzić, aby mądrze wybrać wagę elektroniczną dla firmy?

Wielu przedsiębiorców ma w swojej ofercie produkty, które przed sprzedażą muszą zostać najpierw zważone. I pozornie zakupu oraz instalacja wagi elektronicznej w firmie to prosta sprawa. Ale tylko pozornie… Zanim bowiem w placówce pojawi się odpowiednie urządzenie, przedsiębiorca powinien zapoznać się z możliwościami różnych urządzeń. Dopiero wtedy da się wdrożyć wagę elektroniczną, która odpowie na potrzeby konkretnego biznesu.

Rodzaj urządzenia ważącego?

W dzisiejszych czasach producenci rozwiązań technologicznych dla handlu dostarczają na rynek rozmaite urządzenia elektroniczne. Oddzielną grupę stanowią oczywiście różnorodne wagi elektroniczne. Warto jednak nadmienić, że nawet w tej kategorii znajdziemy modele o odmiennych zastosowaniach. Nic więc dziwnego, że dzisiejsze wagi elektroniczne są często dzielone na różne kategorie. I na początku poszukiwania takiego urządzenia najlepiej ustalić, jakiego rodzaju model okaże się odpowiednim rozwiązaniem dla firmy. Do wyboru są m.in. wagi kalkulacyjne oraz platformowe. Osobną grupę stanowią też modele wyposażone w mechanizmy drukujące czy najprostsze urządzenia ważące, tzw. kontrolne.

Do systemu czy samodzielna?

Wagi elektroniczne stanowią często jeden z elementów systemu sprzedażowego lub magazynowego, jaki funkcjonuje w firmie. W związku z tym, jeśli mają współpracować z innymi urządzeniami, np. kasą fiskalną lub komputerem, muszą spełniać pewne standardy. W tym przypadku chodzi oczywiście o obsługę różnorodnych interfejsów komunikacyjnych, czyli portów i modułów, które odpowiadają za wymianę danych. Do takich „standardów” zalicza się m.in. RS-232, USB, Ethernet, Wi-Fi czy nawet Bluetooth. Trzeba też uwzględnić fakt, że nie każda waga elektroniczna musi bezpośrednio współpracować z innymi urządzeniami. Tak jest np. z modelami platformowymi, które można często spotkać w magazynach, hurtowniach czy zakładach przemysłowych.

Parametry i funkcje różnych wag

Kluczowe parametry każdej wagi elektronicznej to oczywiście te, które są związane z wykonywaniem pomiarów masy produktów. Pod tym względem należy dostosować wybór konkretnego urządzenia do oferowanego asortymentu. Model wdrożony w firmie musi po prostu obsługiwać odpowiednie zakresy ważenia – mniejsze (bardziej precyzyjne) lub większe (mniej precyzyjne, ale zapewniające wysokie pomiary). W tym przypadku producenci oferują jednak dużą różnorodność, więc raczej nie powinno być problemu z tym, aby wybrać urządzenie z odpowiednimi trybami pracy. Jeżeli zaś idzie o funkcjonalność, niekiedy istotne okazują się udogodnienia dla użytkowników, m.in. klawisze funkcyjne, wytrzymałe akumulatory czy programowalne pozycje PLU.

One thought on “Co sprawdzić, aby mądrze wybrać wagę elektroniczną dla firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *