Pierwsza kasa fiskalna - jak skorzystać z ulgi?

Ile wynosi, kiedy przysługuje, jak z niej skorzystać? Ulga za pierwszą kasę fiskalną

Dziś zajmiemy się dosyć popularnym tematem, który z punktu widzenia wielu przedsiębiorców powinien się wydawać pozytywny ? Skorzystanie z ustawowej ulgi za pierwszą kasę fiskalną wiąże się oczywiście z koniecznością przestrzegania różnych przepisów (o których zresztą później wspomnimy). Niemniej, „na koniec”, w rezultacie podjęcia odpowiednich działań, przedsiębiorca może odzyskać sporą część kwoty wydanej na urządzenie rejestrujące.

Refundacja kosztów a przepisy fiskalne

Podstawowym wymogiem, który musi zostać spełniony, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z ulgi za instalację kasy fiskalnej, jest zakup pierwszego urządzenia tego typu na danym NIP firmy. Przy wdrażaniu kolejnego modelu, np. po kilku latach, refundacja części kosztów już nie przysługuje. To jednak nie jedyny wymóg, który musi zostać spełniony. Przedsiębiorca może otrzymać ulgę wtedy, gdy zainstaluje pierwszą kasę fiskalną zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli w odpowiednim terminie, po przejściu przez wszystkie procedury. A w takich okolicznościach trzeba pamiętać nie tylko o złożeniu konkretnych zawiadomień do Urzędu Skarbowego (przedinstalacyjnego i poinstalacyjnego), ale także o zleceniu fiskalizacji urządzenia. Co więcej, na koniec przedsiębiorca otrzyma od US numer ewidencji, który należy umieścić na obudowie kasy.

Ile wynosi zwrot za pierwszą kasę?

Funkcjonujące przepisy jasno określają, jak dużą kwotę przedsiębiorca może odzyskać przy zakupie i instalacji pierwszej kasy fiskalnej. Taka refundacja wynosi do 90% wartości danego urządzenia rejestrującego, ale nie więcej niż 700 zł. Warto też podkreślić, że jeśli przedsiębiorca już na początku instaluje kilka pierwszych kas fiskalnych, będzie mu przysługiwała ustawowa ulga od każdego z wdrażanych modeli. Co więcej, refundacja części kosztów jest dostępna zarówno dla podatników VAT, jak i podmiotów zwolnionych z VAT oraz świadczących wyłącznie usługi zwolnione. Obydwie grupy powinny jednak starać się o zwrot w inny sposób…

Jak skorzystać z ustawowej ulgi?

Zasady w tym przypadku są bardzo proste. „Watowcy” mogą dokonać odliczenia właściwej kwoty w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym zaczęli korzystać z kasy fiskalnej i rejestrować sprzedaż na swoim urządzeniu (lub za okres późniejszy). A jak to wygląda u przedsiębiorców zwolnionych z VAT bądź świadczących jedynie usługi zwolnione? Muszą oni złożyć wniosek o przyznanie ulgi do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Po pozytywnym rozpatrzeniu takiego pisma, US dokona przelewu refundacji na rachunek wskazany przez przedsiębiorcę – w terminie do 25 dni.

One thought on “Ile wynosi, kiedy przysługuje, jak z niej skorzystać? Ulga za pierwszą kasę fiskalną

  1. ooo, a ja myślałem że ta ulga dotyczy pierwszego urządzenia dosłownie, czyli tylko jednego, a nie wszystkich urządzeń fiskalnych, nabywanych „za pierwszym razem”! dobra wiadomość! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *