Jak przebiega przegląd kasy fiskalnej

Przeglądy techniczne, czyli obowiązkowe sprawdzanie kasy fiskalnej

Do obowiązków przedsiębiorcy, który używa w swojej firmie urządzenia rejestrującego, należy nie tylko realizowanie i przechowywanie różnych dokumentów, np. paragonów fiskalnych oraz kopii tych wydruków. Podatnik musi także pamiętać o tym, że przepisy obligują go do zlecania przeglądów technicznych każdej kasy wykorzystywanej do obsługi klientów. I co najważniejsze, kontrola tego typu powinna się odbywać w odpowiednim terminie.

Dlaczego sprawdzane kasy fiskalnej jest ważne?

Na początku warto chyba wyjaśnić, dlaczego w ogólne wymagane jest „przeglądanie” kasy fiskalnej? Jak powszechnie wiadomo, urządzenie tego typu służy przede wszystkim do rejestrowania obrotu w danej firmie (w przypadku sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych). Co więcej, przy użyciu kasy podatnik wystawia paragony fiskalne dla klientów oraz wykonuje raporty dobowe i miesięczne. Innymi słowy, są to bardzo ważne zadania – niezbędne do prawidłowego ewidencjonowania sprzedaży.

Dlatego też przedsiębiorca powinien stosować wyłącznie urządzenia rejestrujące, które działają poprawnie. Natomiast gwarancję tej „poprawności” daje właśnie obowiązkowy przegląd techniczny kasy fiskalnej. Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami, wykonanie tej usługi należy zlecać odpowiedniemu serwisowi urządzeń – przynajmniej raz na 2 lata. Przegląd techniczny może być oczywiście przeprowadzany częściej. Spora grupa podatników decyduje się obecnie na coroczne zlecanie tej usługi.

Co więcej, każdy przegląd techniczny musi zostać poświadczony odpowiednim wpisem do książki serwisowej konkretnego modelu. Ma to bardzo duże znacznie, gdyż adnotacje tego typu są często sprawdzane podczas kontroli przeprowadzanej przez organy skarbowe. A w przypadku braku tych wpisów, urzędnicy mogą nawet podważyć prawidłowość rejestrowanego obrotu.

Co jest kontrolowane podczas przeglądu urządzenia?

Jakie podzespoły kasy rejestrującej są sprawdzane podczas obowiązkowego przeglądu? Lista czynności, koniecznych do wykonania podczas przeprowadzania wspomnianej procedury, jest naprawdę długa. Serwisant urządzenia musi bowiem sprawdzić nie tylko stan obudowy danej kasy, czytelność wystawianych dokumentów, program pracy, wyświetlacze, działanie akumulatora czy stan pamięci fiskalnej. Niezwykle istotnym elementem przeglądu technicznego jest także potwierdzenie prawidłowego naliczania podatków należnych do zapłaty.

One thought on “Przeglądy techniczne, czyli obowiązkowe sprawdzanie kasy fiskalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj CAPTCHA *