Kasa fiskalna Elzab Mini E

Technologie sprzedaży w sieci, czyli zakup kasy fiskalnej przez internet

Szybkość i prostota procesu oraz szereg udogodnień, jakie on oferuje, sprawia, że coraz częściej decydujemy się na zakupy przez internet. Tym bardziej, że obecnie można w sieci kupić praktycznie wszystko – także urządzenia rejestrujące. Niemniej, czy aspekty wirtualnej transakcji są identyczne w przypadku każdego, nabywanego produktu? Oczywiście, że nie – czasem ich specyfika może wręcz przemienić wygody w istotne problemy. O czym trzeba pamiętać przy zakupie kasy fiskalnej przez internet?

Nie ruszając się z domu – co sprawia, że kupujemy przez internet?

Zakupy w sieci to obecnie powszechna praktyka. Liczba ludzi posiadających dostęp do internetu stale rośnie, podobnie jak liczba firm, które tworzą wirtualne odpowiedniki swoich punktów handlowych czy też działalności nastawionych głównie na taki sposób dystrybucji towarów. Skąd ta tendencja? Rozwój technologii informatycznych sprawia, że transakcje w sieci są szybsze, prostsze i ogólnie wygodniejsze. Mamy większą łatwość w szukaniu i przeglądaniu poszczególnych produktów oraz śledzeniu o nich informacji. Za pomocą komputera możemy wybrać i zakupić konkretną rzecz, wykonując internetowy przelew środków. Nierzadko jesteśmy w stanie wybrać jeden z pośród kilku wariantów dostawy, a jeśli towar okaże się niezgodny z naszymi oczekiwaniami – istnieje zazwyczaj opcja jego zwrotu za wpłacone wcześniej pieniądze. Jednym słowem, możemy uzyskać produkt, o który nam chodzi, nie wychodząc z domu, nie wstając od komputera. Produkt, który przybędzie do nas nawet z dalekiego kraju. To znaczna oszczędność czasu, energii i nieraz pieniędzy.

Kasa fiskalna – specyfika produktu, specyfika transakcji

Musimy jednak pamiętać, że produkt produktowi nierówny – nieco inaczej będzie wyglądał zakup książki czy telewizora, a inaczej samochodu lub wycieczki z biura podróży. Dotyczy to także urządzeń rejestrujących, których charakter jednoznacznie wynika z istniejących regulacji prawnych. Wymieńmy zatem kwestie szczególne i bardzo ważne, związane z uzyskaniem, rozpoczęciem oraz korzystaniem z kasy fiskalnej:

  1. Sam zakup urządzenia rejestrującego nie oznacza jeszcze możliwości korzystania z niego zgodnie z prawem. Aby rozpocząć pracę z użyciem kasy trzeba ją najpierw zafiskalizować. To zaś może uczynić jedynie uprawniony serwisant, z którym należy wcześniej umówić się na instalację. Co więcej, jednocześnie rejestrujemy nasze urządzenie w Urzędzie Skarbowym – a zarówno na złożenie odpowiednich dokumentów, jak i na procedurę instalacyjną mamy konkretny okres czasu.
  2. Może się czasem zdarzyć, że kasa fiskalna odmówi posłuszeństwa. W przypadku usterki czy awarii potrzebna bywa interwencja serwisanta. Umówiona wcześniej wizyta potrafi skończyć się decyzją o konieczności zabrania na pewien czas urządzenia. Pamiętajmy: jeśli nie posiadamy modelu zastępczego, oznacza to, że w trakcie braku kasy nie możemy dalej prowadzić sprzedaży.
  3. Każde stosowane urządzenie fiskalne musi przechodzić przeglądy techniczne nie rzadziej, niż co 2 lata. Jeśli zaszłaby konieczność przejęcia danej kasy lub drukarki na pewien czas, podobnie jak w powyższym przypadku, musimy zaprzestać dokonywania kolejnych transakcji.

Co łączy te 3 sytuacje w kontekście zakupów internetowych? Z pewnością jedna ważna rzecz – lokalizacja. Wyobraźmy sobie, że zakupimy kasę w sklepie internetowym, którego główna siedziba znajduje się setki kilometrów od naszego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj też firma, która sprzedaje nam urządzenie rejestrujące, jest też automatycznie odpowiedzialna za opiekę serwisową nad nim. W rezultacie, wszystkie powyższe okoliczności, przez dystans, jaki trzeba pokonać, mogą wiązać się z różnymi trudnościami – począwszy od mniejszej elastyczności w kwestii umówienia się na fiskalizację czy przegląd, przez ewentualne problemy z dotrzymaniem terminów, a skończywszy na większym przestoju w pracy, mogącym skutkować wyższymi stratami finansowymi. Dlatego należy zadbać o to, by firma, w której kupujemy kasę fiskalną przez internet, znajduje się niedaleko naszego miejsca pracy. W innym wypadku narażamy siebie na dodatkowe straty w czasie, pieniądzach i nerwach.

One thought on “Technologie sprzedaży w sieci, czyli zakup kasy fiskalnej przez internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *