Kasa fiskalna Posnet Bingo HS EJ

Czym jest książka serwisowa kasy fiskalnej?

Coraz częściej przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów i usług na rzecz klientów indywidualnych, jest zobligowany do zakupu urządzenia fiskalnego. Używanie go do prawidłowego ewidencjonowania obrotu staje się podstawowym obowiązkiem podatnika. Ale nie jedynym. W rzeczywistości, musi on spełnić jeszcze kilka innych wymogów, aby jego działalność handlowa funkcjonowała zgodnie z prawem.

Zakup kasy rejestrującej i jej poprawna instalacja to podstawa. Konieczność wystawiania fiskalnych dowodów sprzedaży oraz wydawania ich klientom przy każdej transakcji jest jasna jak słońce. Co poza tym? Choćby obowiązek przechowywania kopii tych paragonów (w formie papierowej lub elektronicznej), zgłaszania urządzenia na przegląd techniczny (nie rzadziej, niż co 2 lata) czy też realizacja raportów fiskalnych w odpowiednich terminach (dobowych i miesięcznych). Jest jeszcze jeden, o którym będziemy teraz mówić – dotyczy on książki serwisowej.

Książka serwisowa? Co to takiego?

Przedsiębiorcy, którzy posiadają już kasę, mogli się przekonać o istotności tego przedmiotu. Warto jednak, aby wiedzę tę posiedli wcześniej również Ci, którzy dopiero mają wstąpić na „fiskalną drogę”.

Czym zatem jest książka serwisowa? Nie, to nie instrukcja obsługi, którą wrzucamy do szuflady i zapominamy o niej, bynajmniej. Dokument ten to rodzaj paszportu, w którym znajdują się najważniejsze informacje o naszej kasie fiskalnej: nazwa i model urządzenia oraz jego numery – fabryczny i unikatowy. Książka ta zawiera również dane serwisanta podstawowego i rezerwowego, firmy, która wykonała fiskalizację kasy, a także producenta zakupionej przez nas technologii sprzedaży.

Dokument ten zawiera adnotacje związane ze wszelkimi interwencjami serwisu, w jakich brało udział nasze urządzenie fiskalne. Wpisy te są kolejną częścią dokumentacji, stanowiącej dla Urzędu Skarbowego podstawę do określenia prawidłowości naszej ewidencji obrotu.

Zawsze tam, gdzie Ty

A w zasadzie, zawsze tam, gdzie Twoja kasa fiskalna. Książka serwisowa musi znajdować się w miejscu instalacji urządzenia, gdyż musi być okazana na każdą prośbę serwisanta lub organów skarbowych, które dokonają niezapowiedzianej kontroli.

Dotyczy to całego okresu użytkowania kasy – a nawet i dłuższego! Wedle przepisów, powinniśmy przechowywać ten dokument jeszcze przez 5 lat od momentu zakończenia pracy na urządzeniu.

Tak czy inaczej, każde działanie wykonane przez serwisanta na naszej kasie powinno zakończyć się umieszczeniem stosownej adnotacji w książce serwisowej. Prawidłowo i rzetelnie prowadzona dokumentacja to podstawa bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.

Zniszczona? Zgubiona? Załatw to!

Cóż, zdarza się, że najważniejsze, najcenniejsze rzeczy giną lub ulegają zniszczeniu – skoro taki los może spotkać zwykły paszport, to czemu nie „paszport przedsiębiorcy”? Ale faktem pozostaje, że przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej muszą posiadać książkę serwisową. Co więc można zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim, należy niezwłocznie poinformować pisemnie o takim zajściu organy skarbowe, które mogą mieć do nas o to największe pretensje. Następnie, musimy zwrócić się do producenta z prośbą o wydanie duplikatu książki serwisowej.

I dobrze, jeśli zrobimy to jak najszybciej. Nie zapominajmy, że – jak by na to nie patrzeć – nie posiadając tego dokumentu, łamiemy przepisy. A to potrafi skończyć się różnymi, przykrymi konsekwencjami: ze strony serwisu – odmową konserwacji lub naprawy urządzenia, ze strony US – podważeniem prawidłowości ewidencji obrotu i karami pieniężnymi. Jednym słowem, warto zadbać o tę kwestię, tym bardziej, że nie zabiera ani naszego czasu, ani naszych wysiłków. Co najwyżej, odrobinę uwagi.

One thought on “Czym jest książka serwisowa kasy fiskalnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *