drukarka fiskalna Elzab Zeta i kasa fiskalna Elzab Jota E

Kasa czy drukarka – Twój kluczowy wybór

Zanim będziemy posiadać urządzenie fiskalne, które zarejestrujemy, a następnie użyjemy do ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży towarów lub usług – musimy najpierw zdecydować się, jakie ono ma być. A wbrew pozorom, tego typu wybory nie są proste. Zwłaszcza, że dzisiejszy rynek jest bogaty w różnorodne rozwiązania technologiczne. Niemniej, pierwsza kwestia, którą musimy rozstrzygnąć, to czy postawimy na kasę fiskalną, czy wolimy zainwestować w drukarkę rejestrującą.

Kasa vs drukarka – podstawowe różnice

Pierwszy typ – kasa fiskalna – charakteryzuje się przede wszystkim samodzielnością. W praktyce oznacza to, że nie potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania innych urządzeń. Tymczasem drugi typ – drukarka fiskalna – do pracy wymaga połączenia z komputerem i zainstalowanym na nim programem sprzedażowym, magazynowym itd.

Zdawałoby się więc, że wszystko przemawia za kupnem kasy fiskalnej, wyzbytej podobnych ograniczeń. Niemniej, niektóre parametry drukarki są z założenia o wiele wyższe – np. pojemność bazy towarowej, nierzadko szybkość wydruku, a także liczba rodzajów dokumentów, które to urządzenie jest w stanie obsłużyć.

Przede wszystkim – opisz swoje przedsiębiorstwo

Istnieją różne „ogólne założenia” – twierdzi się np., że kasy fiskalne przeznaczone są dla niedużych firm, zaś drukarki dedykuje się rozbudowanym, poważnym przedsiębiorstwom; kasy skłaniają się ku działalnościom mobilnym, zaś drukarki uznają jedynie handel stacjonarny. Część tego typu sądów ma pewne pokrycie w rzeczywistości, inne zaś są już raczej wyssane z palca. Dynamiczny rynek technologii sprzedaży sprawił bowiem, że doczekaliśmy się zarówno dużych, wysoko funkcjonalnych kas systemowych, jak i malutkich drukarek mobilnych.

Na pewno każda branża i każda działalność posiada swoją specyfikę. Naturalnym skutkiem tego stanu rzeczy jest generowanie przez daną firmę charakterystycznych oraz indywidualnych wymagań. Co za tym idzie – mnogość zróżnicowanych działalności handlowych przyczynia się do powstawania wielu odmiennych rozwiązań technologicznych. Zarówno po stronie kas, jak i po stronie drukarek. Tymczasem przedsiębiorca poszukujący urządzenia, które zapewni mu komfort i efektywność sprzedaży, musi wpierw określić te wymagania i wybrać dostępne na rynku opcje, które na te potrzeby odpowiedzią.

Na koniec – krótki przykład

Jeśli prowadzimy dużą działalność z szeroką ofertą, biznes nastawiony na intensywną pracę i duże natężenie ruchu – zapewne skuteczniejszym rozwiązaniem okaże się drukarka fiskalna. Pozwoli nam ona obsłużyć dużą bazę towarową, wprowadzić do niej wszystkie towary i usługi oraz pozostawić wolne miejsce na kolejne artykuły, mogące pojawić się w miarę rozwoju firmy. Jeśli jednak zajmujemy się niedużą działalnością o ograniczonym asortymencie, niewymagającą szczególnych rozwiązań – takiej sytuacji może sprostać kasa o niedużej w stosunku do poprzedniczki liczbie PLU czy wolniejszym wydruku. Niemniej, to tylko jeden przykład, potwierdzający zresztą, że założenie typu „który wariant technologiczny jest lepszy?” jest założeniem błędnym.

One thought on “Kasa czy drukarka – Twój kluczowy wybór

  1. w moim wypadku wybór był jasny: mobilna kasa fiskalna z wydajnym akumulatorem i ładowaniem w samochodzie 🙂 dlatego wybrałem posnet mobile hs ej którą mogę polecić 🙂 pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *