Kasy fiskalne, które przesyłają dane online

Fiskalna rewolucja: kasy rejestrujące prześlą dane online w 2018 roku

Wiemy o tym, że takie sformułowania jak „rewolucja” są często nadużywane w polskiej blogosferze. Przy ich pomocy można bowiem podkreślić wagę zmian, które często wydają się kosmetyczne. W tym przypadku wspomniane określenie jest jednak całkowicie uzasadnione. Fiskalna rewolucja naprawdę nastąpi i to stosunkowo niedługo. Już w 2018 roku pierwsze kasy rejestrujące zaczną bowiem przesyłać dane do serwerów Ministerstwa Finansów.

System do analizy i kontroli transakcji sprzedaży

Zdaniem polskiego ustawodawcy, system fiskalizacji, funkcjonujący obecnie w naszym kraju, jest ugruntowany i bezpieczny. Można o tym przeczytać w ocenie skutków wprowadzenia Rozporządzenia Ministra Rozwoju, które już niedługo zdefiniuje nowe wymogi wobec kas fiskalnych (aktualnie jest ono jeszcze w trakcie projektowania). Równocześnie jednak, w tym samym dokumencie ustawodawca podkreśla, że w Polsce brakuje jednolitego, centralnego rozwiązania, służącego do analizowania i kontrolowania transakcji sprzedaży zawieranych przez krajowych podatników oraz ich klientów. I właśnie tę „lukę” ma wypełnić system kas rejestrujących online.

Rozwiązanie prawne i technologiczne, które będzie polegało przede wszystkim na współpracy urządzeń fiskalnych z repozytorium Ministerstwa Finansów, zacznie obowiązywać już od 2018 roku. Dzięki niemu ustawodawca zyska możliwość pełnego monitorowania czynności wykonywanych przy użyciu kas rejestrujących. I jak nietrudno zgadnąć, zdecydowanie usprawni to kontrolowanie polskich przedsiębiorców.

Warto podkreślić, że zdalne nadzorowanie kas fiskalnych nie jest jedyną zmianą, której należy się spodziewać. W 2018 roku urządzenia rejestrujące zapewnią również przesyłanie innych informacji. A chodzi oczywiście o udostępnianie klientom paragonów elektronicznych. Dokumenty tego typu będzie można wysyłać zabezpieczonym kanałem – w sytuacji, gdy nabywca upomni się o dowód sprzedaży w formie cyfrowej.

Więcej na ten temat.

Kasy gotowe na system online

Do zmian w przepisach lub, jak często można przeczytać bądź usłyszeć – „fiskalnej rewolucji” – zostało jeszcze trochę czasu. Wiadomo jednak, że zarządzanie biznesem, niezależnie od wielkości firmy czy reprezentowanej branży, w wielu przypadkach wiąże się z myśleniem perspektywicznym. Pisząc wprost, zazwyczaj warto przewidywać skutki pewnych zmian i przygotować się do nich przed ostatecznym terminem. A nie wspominamy o tym bez powodu. Przedsiębiorcy mogą bowiem już dziś kupić kasy online, które w przyszłości zostaną zmodernizowane i dostosowane do nowych regulacji prawnych. Obecnie taką szansę dają urządzenia fiskalne produkowane przez Elzab – renomowaną, polską markę z dużym doświadczeniem w tworzeniu technologii dla handlu i usług.

One thought on “Fiskalna rewolucja: kasy rejestrujące prześlą dane online w 2018 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *