Co dziś wiadomo o e-paragonach fiskalnych

E-paragony fiskalne z kas online. Co da ich wprowadzenie?

Jedną z największych zmian systemowych i prawnych, związanych z kasami rejestrującymi online, będzie wprowadzenie e-paragonów fiskalnych. Ustawodawca zakłada wręcz, że cyfrowe dokumenty mają w dużej mierze zrewolucjonizować polski obrót gospodarczy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku przedsiębiorca będzie zobligowany do zrealizowania i przesłania elektronicznego paragonu fiskalnego.

Czym będą elektroniczne paragony?

E-paragony fiskalne z kas rejestrujących online będą pod wieloma względami przypominały dotychczasowe, papierowe dowody sprzedaży. Różna będzie oczywiście forma obydwu dokumentów. Niemniej, na elektronicznych paragonach również pojawią się ważne informacje, dotyczące m.in. przedsiębiorcy, samego urządzenia fiskalnego, sprzedawanych produktów bądź usług oraz podatków należnych do zapłaty. Wykaz wszystkich obowiązkowych danych pojawi się w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie warunków technicznych, które muszą być spełnione przez kasy rejestrujące. Co więcej, zgodnie z wspomnianym aktem prawnym, na paragonach zaczną się pojawiać dodatkowe treści. W tym przypadku chodzi oczywiście o kody kreskowe QR. Będą one zawierały najważniejsze informacje na temat danego paragonu, podatnika oraz zarejestrowanej transakcji sprzedaży.

Kiedy będzie trzeba zrealizować cyfrowy dowód sprzedaży?

Wprowadzenie e-paragonów fiskalnych nie będzie od razu równoznaczne z tym, że wszyscy przedsiębiorcy zostaną zobligowani do realizowania wspomnianych dowodów sprzedaży. Po pierwsze, nie w każdej firmie w niedalekiej przyszłości pojawi się kasa rejestrująca online. A tylko takie urządzenie pozwoli przecież na wystawianie elektronicznych paragonów. Część działalności gospodarczych zostanie oczywiście zobligowana do wcześniejszej wymiany dotychczasowych technologii sprzedaży na modele online. Niemniej, wielu podatników przez najbliższe lata będzie jeszcze stosować kasy z kopią elektroniczną czy nawet papierową.

Po drugie, nowe przepisy w sprawie systemu urządzeń rejestrujących online zakładają, że e-paragony fiskalne będzie trzeba realizować dopiero wtedy, gdy klienci wyraźnie o to poproszą. W pozostałych sytuacjach wystarczające okaże się wystawianie i wydawanie dowodów sprzedaży w formie papierowej.

Rezultaty wprowadzenia e-paragonów

Przy omawianiu rezultatów wprowadzenia e-paragonów fiskalnych warto się odnieść przede wszystkim do tego, co się stanie po zrealizowaniu cyfrowego dowodu sprzedaży. Mianowicie, elektroniczny dokument trafi na adres e-mail, który zostanie wskazany przez nabywcę towaru lub usługi. W późniejszym czasie klient będzie mógł użyć e-paragonu m.in. w celu skorzystania z prawa do reklamacji bądź zwrotu. I z pewnością okaże się to dużo prostsze, niż w przypadku papierowego wydruku. Wiadomo bowiem, że przechowywanie papierowych paragonów wymaga odpowiednich warunków, aby znajdujące się na nich dane nie wyblakły. Z cyfrowymi dowodami sprzedaży nie będzie takiego problemu. Ponadto, ustawodawca przewiduje, że e-paragony ułatwią życie przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoje firmy w ramach e-commerce, czyli w formie różnego rodzaju sklepów internetowych.

One thought on “E-paragony fiskalne z kas online. Co da ich wprowadzenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *