Raporty fiskalne na kasie rejestrującej

Raporty fiskalne na kasie rejestrującej. Jakie i kiedy?

Gdy jest się użytkownikiem kasy rejestrującej, nie da się uciec przed pewnymi obowiązkami. Stosowanie takiej technologii sprzedaży obliguje bowiem do regularnego wykonywania konkretnych czynności. Ważnym obowiązkiem podatnika jest z pewnością prawidłowe i terminowe realizowanie raportów fiskalnych. O jakiego rodzaju dokumenty chodzi i kiedy należy je wystawiać na kasie rejestrującej?

Po zakończonej dobie sprzedażowej

Podstawowym raportem fiskalnym, który trzeba wykonywać po każdym dniu prowadzenia sprzedaży z użyciem kasy rejestrującej, jest zestawienie za daną dobę. Dokument tego typu zawiera przede wszystkim dane dotyczące ewidencjonowanego obrotu. W związku z tym, raport fiskalny dobowy wystawia się po to, aby uzyskać zestawienie łącznej wartości sprzedaży brutto w konkretnym dniu – z podziałem na obowiązujące stawki podatku VAT i kwoty należnego od niej VAT. Co więcej, przedsiębiorca musi mieć świadomość, że dokument ten trzeba zrealizować najpóźniej przed rozpoczęciem handlu w kolejnym dniu. Zgodnie z polskimi przepisami, niepoprawne jest wykonanie omawianego tu raportu, który będzie zawierał informacje o sprzedaży prowadzonej np. przez 2 dni.

Po zakończonym miesiącu sprzedażowym

Zestawianie ze sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych w 1 dobie nie jest jedynym dokumentem, który muszą wystawiać wszyscy użytkownicy kas fiskalnych. Korzystanie z urządzenia rejestrującego wymaga również wystawiania raportów miesięcznych. Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami, takie zestawienie należy zrealizować zawsze po zakończeniu miesiąca, w którym prowadzona była sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych. Trzeba to zrobić najpóźniej do 25. dnia kolejnego miesiąca.

Przypomnienia o raportach dobowych i miesięcznych

Współczesne kasy fiskalne posiadają wiele udogodnień, które pomagają podatnikom w dopełnieniu różnych obowiązków. Ciekawą funkcjonalnością, występująca w sporej grupie dzisiejszych urządzeń rejestrujących, jest przypomnienie o konieczności wykonania raportu dobowego lub miesięcznego. Równocześnie jednak, nie należy oczekiwać tego, że jakakolwiek kasa fiskalna samodzielnie zrealizuje któryś z wspomnianych dokumentów. Ten obowiązek zawsze leży po stronie użytkownika urządzenia rejestrującego. Ponadto, wiele modeli pozwala również na zaprogramowanie przypomnienia o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego kasy.

One thought on “Raporty fiskalne na kasie rejestrującej. Jakie i kiedy?

  1. Na szczęście ja włąśnie zaopatrzyłem się w urządzenie rejestrujące, które taką opcję automatycznych przypomnień oferuje 😀 nie powiem – raz czy dwa zdarzyło mi się w ferworze pracy zapomnieć o raporcie dobowym (o raporcie miesięcznym jakoś nie, dziwne 😛 ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *