Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online

Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online. Kogo czeka ten obowiązek?

Kasy fiskalne online na pewno będą nowoczesne, funkcjonalne i wielozadaniowe. W urządzeniach tego typu pojawi się przecież kilka nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zrewolucjonizują sposób rejestrowania obrotu. Niemniej, w przypadku części działalności gospodarczych kasy fiskalne online okażą się również obowiązkowe… Wybrane firmy zostaną bowiem zobligowane do wcześniejszego wdrożenia takich urządzeń.

Różne branże i różne terminy

Jakiego rodzaju firmy czeka wcześniejsza wymiana kasy fiskalnej? Działalności zobligowane do obowiązkowego wdrożenia urządzeń nowego typu zostaną wskazane w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ostatnim projektem tych przepisów, w pierwszej kolejności kasy online zainstalują przedsiębiorstwa świadczące m.in. usługi naprawy samochodów oraz wymiany opon lub kół. Innymi słowy, najpóźniej do 1 stycznia 2019 roku znacznie nowocześniejsze technologie sprzedaży pojawią się obowiązkowo w warsztatach samochodowych i punktach wulkanizacji. Później jednak podobny los czeka m.in. salony urody, lokale gastronomiczne, firmy budowlane oraz kancelarie prawnicze. Tak jak wspomnieliśmy na początku, terminy i grupy podatników objęte obowiązkiem wymiany kas będą ostatecznie znane po przyjęciu zmian w ustawie VAT.

Ulga za wcześniejsza wymianę kasy

Dobrą informacją dla polskich przedsiębiorców, którzy będą musieli wcześniej zainstalować kasy online, jest refundacja części wydatku z budżetu państwa. Ustawodawca przewiduje, że w takich okolicznościach podatnicy skorzystają z ulgi w wysokości do 90% wartości modelami nowego typu, jednak nie więcej niż 1 000 zł. Co ciekawe, podobna refundacja będzie przysługiwała również tym przedsiębiorcom, dla których kasy fiskalne online będą równocześnie pierwszymi urządzeniami rejestrującymi w ich działalnościach gospodarczych.

Zakup urządzenia z gwarancją Online Ready

Interesującym rozwiązaniem, na które mogą jeszcze zdecydować się krajowi podatnicy, są kasy fiskalne z gwarancją Online Ready. O co chodzi z wspomnianymi urządzeniami rejestrującymi? Wyróżniają się one przede wszystkim tym, że w przyszłości, gdy zaczną już obowiązywać nowe przepisy, nie wystąpi konieczność ich wymiany na kasy online. Przedsiębiorca będzie mógł w wybranym momencie zmodernizować model z omawianą tu gwarancją. W rezultacie, urządzenie Online Ready, po odpowiednim unowocześnieniu swojej funkcjonalności, zaoferuje m.in. realizowanie elektronicznych paragonów oraz współpracę z Centralnym Repozytorium Kas.

W związku z powyższym, można z pełną odpowiedzialnością napisać, ze modele gotowe na zmiany w polskim systemie fiskalizacji są idealną propozycją dla przedsiębiorców, którzy w ciągu 2 najbliższych lat będą musieli wymieniać dotychczasowe technologie sprzedaży. Jednakże, podatnicy powinni również zdawać sobie sprawę z tego, jakie zasady będą obowiązywały przy modernizowaniu kas rejestrujących Online Ready. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

One thought on “Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online. Kogo czeka ten obowiązek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj CAPTCHA *