Kasoterminal - kasa fiskalna i terminal płatniczy w jednym

Kasoterminal – kasa fiskalna i terminal płatniczy w jednym

W ostatnich latach możemy zauważyć zdecydowany wzrost znaczenia obrotu bezgotówkowego w Polsce. Z roku na rok coraz szersze grono przedsiębiorców, w tym podatnicy stosujący również kasy fiskalne, umożliwia swoim klientom sfinalizowanie transakcje w formie elektronicznej – za pomocą karty płatniczej czy telefonu. To z kolei wpływa na popularyzację różnego rodzaju terminali. Jednak nie tylko takie urządzenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Właściciele różnorakich biznesów patrzą przychylnym okiem również na kasoterminale. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam specyfikę tych urządzeń.

Urządzenie do rejestrowania sprzedaży i przyjmowania e-płatności

Najprościej rzecz ujmując, kasoterminal to połączenie urządzenia fiskalnego, terminala do kart płatniczych oraz oprogramowania, które zapewnia zarówno rejestrowanie obrotu (w tym wystawianie paragonów), jak i przyjmowanie e-płatności (dokonywanych kartą czy telefonem). W większości przypadków cała ta funkcjonalność mieści się w jednej obudowie (wyjątkiem jest tutaj kasoterminal iPOS Smart w wersji Plus). I co najważniejsze – to kompaktowa obudowa. Kasoterminale dostępne w Polsce są po prostu niewielkimi urządzeniami, które zajmują mało miejsca na stanowisku obsługi klientów. Technologia tego typu sprawdza się też oczywiście w biznesach obsługujących nabywców w sposób mobilny, czyli np. w ramach handlu obwoźnego lub dojazdu pod wskazany adres.

Może pracować samodzielnie lub w rozwiązaniu systemowym

Kasoterminale dostępne na polskim rynku są urządzeniami w pełni samodzielnymi. W praktyce oznacza to, że do ich obsługi nie jest wymagane np. podłączenie do komputera. Jednak z drugiej strony, poszczególne modele sprawdzają się znakomicie w rozwiązaniach systemowych. Poza wspomnianym już komputerem, kasoterminale fiskalne współpracują również z wagą elektroniczną, czytnikiem kodów kreskowych czy szufladą kasjerską. Konkretne możliwości wdrożenia w systemie sprzedaży zależą od obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych, czyli od specyfikacji danego modelu. A mogą to być zarówno złącza przewodowe, jak i moduły zapewniające transmisję danych bez użycia kabli.

Kasoterminale online lub z kopią elektroniczną

Przy poszukiwaniu kasoterminala warto również mieć na uwadze, że obecnie w dystrybucji dostępne są 2 rodzaje takich urządzeń – online lub z elektroniczną kopią paragonów, nazywane niekiedy offline. Czym różnią się wspomniane typy modeli? Kasoterminale online, oprócz standardowej funkcjonalności, zapewniają też przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Taka współpraca z CRK jest wymagana przez funkcjonujące w Polsce przepisy. Co więcej, przy użyciu urządzenia online można np. wystawiać i udostępniać e-paragony. Natomiast kasoterminale z kopią elektroniczną zapewniają zapis na karcie pamięci ważnych danych na temat prowadzonej sprzedaży. Są to już jednak modele starszego typu, w przypadku których nie można np. liczyć na ulgę z budżetu państwa. Obecnie częściowo refundowane są wyłącznie urządzenia fiskalne online.

One thought on “Kasoterminal – kasa fiskalna i terminal płatniczy w jednym

  1. Według mnie? To obecnie jedno z najciekawszych połączeń w technologiach sprzedaży i jakbym miał jeszcze raz wybierać rozwiązania dla swojego biznesu to raczej mocno bym się zastanawiał właśnie nad taką opcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *