Kasoterminal - kasa fiskalna i terminal płatniczy w jednym

Kasoterminal – kasa fiskalna i terminal płatniczy w jednym

W ostatnich latach możemy zauważyć zdecydowany wzrost znaczenia obrotu bezgotówkowego w Polsce. Z roku na rok coraz szersze grono przedsiębiorców, w tym podatnicy stosujący również kasy fiskalne, umożliwia swoim klientom sfinalizowanie transakcje w formie elektronicznej – za pomocą karty płatniczej czy telefonu. To z kolei wpływa na popularyzację różnego rodzaju terminali. Jednak nie tylko takie urządzenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Właściciele różnorakich biznesów patrzą przychylnym okiem również na kasoterminale. W dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam specyfikę tych urządzeń.

Urządzenie do rejestrowania sprzedaży i przyjmowania e-płatności

Najprościej rzecz ujmując, kasoterminal to połączenie urządzenia fiskalnego, terminala do kart płatniczych oraz oprogramowania, które zapewnia zarówno rejestrowanie obrotu (w tym wystawianie paragonów), jak i przyjmowanie e-płatności (dokonywanych kartą czy telefonem). W większości przypadków cała ta funkcjonalność mieści się w jednej obudowie (wyjątkiem jest tutaj kasoterminal iPOS Smart w wersji Plus). I co najważniejsze – to kompaktowa obudowa. Kasoterminale dostępne w Polsce są po prostu niewielkimi urządzeniami, które zajmują mało miejsca na stanowisku obsługi klientów. Technologia tego typu sprawdza się też oczywiście w biznesach obsługujących nabywców w sposób mobilny, czyli np. w ramach handlu obwoźnego lub dojazdu pod wskazany adres.

Może pracować samodzielnie lub w rozwiązaniu systemowym

Kasoterminale dostępne na polskim rynku są urządzeniami w pełni samodzielnymi. W praktyce oznacza to, że do ich obsługi nie jest wymagane np. podłączenie do komputera. Jednak z drugiej strony, poszczególne modele sprawdzają się znakomicie w rozwiązaniach systemowych. Poza wspomnianym już komputerem, kasoterminale fiskalne współpracują również z wagą elektroniczną, czytnikiem kodów kreskowych czy szufladą kasjerską. Konkretne możliwości wdrożenia w systemie sprzedaży zależą od obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych, czyli od specyfikacji danego modelu. A mogą to być zarówno złącza przewodowe, jak i moduły zapewniające transmisję danych bez użycia kabli.

Kasoterminale online lub z kopią elektroniczną

Przy poszukiwaniu kasoterminala warto również mieć na uwadze, że obecnie w dystrybucji dostępne są 2 rodzaje takich urządzeń – online lub z elektroniczną kopią paragonów, nazywane niekiedy offline. Czym różnią się wspomniane typy modeli? Kasoterminale online, oprócz standardowej funkcjonalności, zapewniają też przekazywanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Taka współpraca z CRK jest wymagana przez funkcjonujące w Polsce przepisy. Co więcej, przy użyciu urządzenia online można np. wystawiać i udostępniać e-paragony. Natomiast kasoterminale z kopią elektroniczną zapewniają zapis na karcie pamięci ważnych danych na temat prowadzonej sprzedaży. Są to już jednak modele starszego typu, w przypadku których nie można np. liczyć na ulgę z budżetu państwa. Obecnie częściowo refundowane są wyłącznie urządzenia fiskalne online.

One thought on “Kasoterminal – kasa fiskalna i terminal płatniczy w jednym

  1. Według mnie? To obecnie jedno z najciekawszych połączeń w technologiach sprzedaży i jakbym miał jeszcze raz wybierać rozwiązania dla swojego biznesu to raczej mocno bym się zastanawiał właśnie nad taką opcją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj CAPTCHA *