Przepisy fiskalne i zasady prowadzenia ewidencji

Z jakimi zasadami trzeba zapoznać pracownika, który obsługuje kasę fiskalną?

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wymaga od przedsiębiorcy m.in. tego, aby zapoznał każdego pracownika, który obsługuje urządzenie fiskalne w firmie, z zasadami prowadzenia ewidencji. Obowiązek ten należy również udokumentować, tzn. sporządzić i podpisać stosowne oświadczenia z osobami zatrudnionymi w danej działalności. O czym należy pamiętać przy dopełnianiu takich formalności?

Prowadzenie ewidencji i wystawianie paragonów

Czy przepisy wymagają zapoznania pracowników ze wszystkimi obowiązkami, jakie towarzyszą stosowaniu kasy rejestrującej? Z załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Finansów, o którym wspomnieliśmy we wstępie, można jednoznacznie wywnioskować, że nie. Ustawodawcy zależy przede wszystkim na tym, aby osoby obsługujące klientów indywidualnych przy użyciu kas rejestrujących znały zasady dotyczące prowadzenia ewidencji oraz wystawiania i wydawania paragonów. Do tego sprowadza się bowiem informacja stanowiąca pierwszą część załącznika nr 1. Podkreśla się w niej m.in. to, że paragonu fiskalnego nie można zastąpić innym wydrukiem, np. potwierdzeniem płatności kartą z terminala.

Natomiast w drugiej części załącznika nr 1 ustawodawca przypomina o tym, jakie są skutki nieprzestrzegania przepisów. Każdej osobie, która dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej lub zaniecha wydania paragonu fiskalnego, pomimo oczywistego obowiązku, grozi „kara grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe (zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1958, z późn. zm.))”.

Oświadczenie w 2 egzemplarzach – po jednym dla pracownika i podatnika

Przywoływane już Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wymaga nie tylko zapoznania pracownika z zasadami prowadzenia ewidencji, ale także sporządzenia oświadczenia, które potwierdzi dopełnienie wszystkich formalności. Wzór takiego dokumentu znajduje się w 3 części załącznika nr 1. W oświadczeniu należy podać zarówno dane podatnika (NIP, imię i nazwisko), jak i pracownika (PESEL, imię i nazwisko). Co więcej, muszą się tam znaleźć informacje na temat daty i miejsca sporządzenia dokumentu oraz podpis osoby zatrudnionej w firmie.

Istotne jest również to, że oświadczenie potwierdzające zapoznanie pracownika z zasadami prowadzenia ewidencji trzeba opracować w 2 identycznych egzemplarzach. Po dopełnieniu formalności, taki dokument otrzymuje zarówno podatnik (właściciel firmy), jak i osoba zatrudniona w danej działalności. Ponadto, wszystko to musi się odbyć jeszcze zanim pracownik rozpocznie prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu urządzenia fiskalnego.

One thought on “Z jakimi zasadami trzeba zapoznać pracownika, który obsługuje kasę fiskalną?

  1. Ma to w sumie sens, bowiem nie wszystkie błędy i złamania zasad wynikają wprost z winy przedsiębiorcy. Nie mówię oczywiście o bezpodstawnym zwalaniu jej na pracowników, odpowiednie szkolenie z obsługi kasy itd. to podstawa, i dla przepisów, i dla dochodów itd. Ale jednak właściwie przeszkolony kasjer powinien brać jakąś odpowiedzialność za swoje działania (pomijając fakt, że różni też bywają ludzie, nie zawsze „serdeczni”…). A przecież często jest tak, że przedsiębiorca nie przebywa stale w firmie, nie ma możliwości dopilnować, czy w każdej chwili ewidencja idzie jak należy itd. Myślę, że taki dokument może poprawić stan rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj CAPTCHA *