Wymiana kasy fiskalnej - jak otrzymać ulgę?

Obowiązkowa wymiana lub pierwsze urządzenie, czyli przepisy w sprawie ulgi za kasę fiskalną

Na naszym blogu poruszaliśmy już 2 istotne tematy – obowiązkową wymianę kas fiskalnych oraz ulgę przysługującą przy instalacji pierwszej kasy fiskalnej. Okazuje się, że obecnie wspomniane zagadnienia mają ze sobą wiele wspólnego. Z ustawowej ulgi mogą bowiem skorzystać także przedsiębiorcy, którzy zostali zobligowani do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. Co jeszcze warto wiedzieć o przepisach w tej sprawie?

Nowelizacja ustawy o VAT i ulga tylko za kasy online

Zmiany w uldze za instalację kasy fiskalnej wprowadziła nowelizacja ustawy o VAT, która obowiązuje od 1 maja 2019 roku. Zgodnie ze wspomnianym aktem prawnym, obecnie refundacja kosztów przysługuje wyłącznie w przypadku wdrożeniu urządzenia typu online. Mowa więc o modelach, które zapewniają m.in. transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas. Nie byłoby w tym niczego sensacyjnego, gdyby nie fakt, że na rynku nadal są dostępne urządzenia z elektroniczną kopią paragonów. W ich przypadku nie można jednak liczyć na żadną refundację.

Zmianie nie uległa wysokość ulgi. Przedsiębiorca nadal może odzyskać do 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Niemniej, obecnie refundacja przysługuje nie tylko za pierwsze urządzenie w danej firmie, ale także za wcześniejszą, obowiązkową wymianę dotychczasowej kasy fiskalnej na model online. W drugim przypadku chodzi więc o grupy podatników, które zostały wskazane we wspomnianej już wcześniej nowelizacji ustawy o VAT.

Kto musi wymienić dotychczasowe urządzenie fiskalne?

Warto w tym momencie przypomnieć, dla kogo wymiana kasy fiskalnej stała się obowiązkowa wraz ze znowelizowaniem ustawy o VAT. A mowa tutaj o bardzo zróżnicowanych grupach podatników. Na liście znaleźli się zarówno właściciele warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji i stacji paliw, jak i lokali gastronomicznych, hoteli, salonów fryzjerskich, placówek medycznych czy firm budowlanych. Co więcej, proces wymiany kas fiskalnych został podzielony na 3 etapy. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się już w 2019 i potrwa do początku 2020 roku.

Pamiętajmy również, że aby otrzymać ulgę za wcześniejszą, obowiązkową wymianę kasy fiskalnej, należy m.in. zacząć korzystać z urządzenia online w wymaganym terminie. Niewystarczające jest tu więc samo zainstalowanie kolejnego modelu w firmie. Trzeba jeszcze rozpocząć prowadzenie ewidencji przy jego zastosowaniu. Natomiast przekroczenie daty granicznej, ustanowionej dla danego typu działalności gospodarczych, uniemożliwi skorzystanie z refundacji części kosztów za wymianę kasy fiskalnej.

Zarówno podatnicy VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni

Co ważne, ustawodawca podtrzymał zasadę, zgodnie z którą refundacja części wydatku na kasę fiskalną przysługuje zarówno podatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym z VAT oraz świadczącym wyłącznie usługi zwolnione. Zmianie nie uległy również różne sposoby starania się o ulgę. W przypadku „watowców” refundację można uzyskać poprzez odliczenie właściwej kwoty w deklaracji podatkowej – składanej za okres, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji przy użyciu danej kasy fiskalnej. Natomiast przedsiębiorcom zwolnionym z VAT i świadczącym wyłącznie usługi zwolnione przysługuje zwrot na konto firmy w banku. W tym celu muszą oni złożyć wniosek do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.

One thought on “Obowiązkowa wymiana lub pierwsze urządzenie, czyli przepisy w sprawie ulgi za kasę fiskalną

  1. jednym słowem, cieszę się, że u mnie sprawa była prosta – czyli zakup pierwszej kasy, w wersji online 🙂 jakby ktoś był ciekaw to jest to elzab k10 online, mogę śmiało polecić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj CAPTCHA *