Wymiana kas fiskalnych w 2019 roku

Początek obowiązkowej wymiany kas fiskalnych jeszcze w 2019 roku!

Przepisy dotyczące obowiązkowej wymiany kas fiskalnych w wybranych branżach weszły w życie na początku maja 2019 roku. Niewykluczone jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy będą musieli zainstalować urządzenia online we wcześniejszych terminach, zdają sobie sprawę z takiej konieczności. Warto więc przypomnieć, że proces obowiązkowej wymiany kas fiskalnych podzielono na 3 etapy. Co więcej, pierwsi podatnicy zostaną zobligowani do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online już w 2019 roku.

Skutki ważnej nowelizacji ustawy o VAT

Przepisy w sprawie wymiany kas fiskalnych zostały wprowadzone wraz z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wspomniany akt prawny, który w większości przygotowało Ministerstwo Finansów, zaczął obowiązywać od 1 maja 2019 roku. Natomiast regulacje dotyczące wcześniejszego wdrożenia urządzeń online można znaleźć w treści tego dokumentu, w sekcji zatytułowanej „Przepisy epizodyczne dotyczące kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii”.

„Branża motoryzacyjna” na początek

W nagłówku pojawił się cudzysłów, gdyż branża motoryzacyjna to bardzo szerokie pojęcie. W tym przypadku chodzi zaś o konkretne rodzaje działalności gospodarczych, które reprezentują wspomniany sektor gospodarki. Przechodząc jednak do konkretów… Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o VAT, najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku z kas fiskalnych online będą musiały zacząć korzystać firmy:

 • świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
 • sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Pisząc w uproszczeniu, chodzi o warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji oraz stacje paliw. To właśnie takie działalności gospodarcze w pierwszej kolejności wymienią dotychczasowe urządzenia fiskalne na kasy online.

Kto jeszcze obowiązkowo zainstaluje kasę online?

Jakie przedsiębiorstwa będą musiały obowiązkowo zainstalować urządzenia online w 2 kolejnych etapach całego procesu wymiany kas fiskalnych? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy oczywiście w nowelizacji ustawy o VAT.

Najpóźniej od 1 lipca 2020 roku z urządzeń online będą musiały zacząć korzystać firmy, które:

 • świadczą usługi związane z wyżywieniem (w placówkach stacjonarnych, również sezonowo) oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
 • sprzedają węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe, wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu (przeznaczone do celów opałowych).

Natomiast najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku z urządzeń online będą musiały zacząć korzystać firmy, które świadczą usługi:

 • fryzjerskie;
 • kosmetyczne i kosmetologiczne;
 • budowlane;
 • w zakresie opieki medycznej, świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów;
 • prawnicze;
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

One thought on “Początek obowiązkowej wymiany kas fiskalnych jeszcze w 2019 roku!

 1. moja dzialalnosc lapie sie w trzecim etapie obowiazkowej przesiadki na urzadzenie online – bedzie refundacja 😀 piszcie, jak tam u was wyglada sprawa!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *