Kasa fiskalna z kopią papierową

Koniec modułu fiskalnego w kasie z kopią papierową – co dalej?

Wielu przedsiębiorców w Polsce nadal korzysta z kas fiskalnych, które są wyposażone w papierową kopię paragonów. Urządzenia dwurolkowe przez lata były najtańszymi modelami na rynku, dlatego też wielu podatników decydowało się na ich wdrożenie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku każdej kasy dojdzie w pewnym momencie do zapełnienia pamięci. Natomiast w przypadku modelu z papierową kopią paragonów będzie to o tyle problematyczne, że przepisy nie przewidują wtedy możliwości wymiany modułu fiskalnego. Co w takim razie należy wówczas zrobić?

Na ile wystarczy pamięć fiskalna urządzenia?

W zdecydowanej większości przypadków pamięć fiskalna kasy rejestrującej gwarantuje wykonanie 1 830 raportów dobowych. Często więc można spotkać się ze stwierdzeniem, że urządzenie „wystarczy na 5 lat”. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to sytuacji, w której podatnik codziennie, czyli 7 dni w tygodniu, obsługuje swoich klientów. Wówczas po każdej zakończonej dobie trzeba wydrukować raport dobowy, a 1830 takich dokumentów przekłada się właśnie na 5 lat pracy. Wiadomo jednak, że wiele działalności gospodarczych pracuje 5 bądź 6 dni w tygodniu. Wówczas w naturalny sposób „żywotność” urządzenia rejestrującego sprzedaż będzie dłuższa, a pamięć fiskalna zapełni się znacznie później.

Dlaczego w kasie dwurolkowej nie można wymienić modułu?

We wstępie wspomnieliśmy o tym, że w przypadku kasy rejestrującej z kopią papierową nie można już przeprowadzić procedury polegającej na wymianie modułu fiskalnego. Warto dodać, że wynika to wprost z przepisów fiskalnych, które zostały wprowadzone jeszcze w maju 2019 roku. Wówczas ustawodawca zakazał wymieniania modułów fiskalnych w urządzeniach dwurolkowych, uznając takie technologie sprzedaży za przestarzałe i trudne do kontrolowania. W związku z tym, jeżeli dojdzie do zapełnienia pamięci w kasie z papierową kopią paragonów, jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na kontynuowanie obsługi klientów indywidualnych, będzie zakup nowego modelu. Jakie urządzenia są obecnie dostępne na rynku?

Zakup nowej kasy fiskalnej – online lub z kopią elektroniczną

Nietrudno chyba zgadnąć, że obecnie zakazane jest nie tylko wymienianie modułu w kasach fiskalnych z kopią papierową, ale także instalowanie takich urządzeń. Na polskim rynku technologii sprzedaży nie znajdziemy żadnego modelu tego typu. Do wyboru są natomiast 2 inne rodzaje urządzeń fiskalnych – z elektroniczną kopią paragonów (zapisujące dane na karcie pamięci) oraz online (przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas). Warto też przypomnieć, że jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku ustawodawca dopuścił stosowanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Z takiego rozwiązania mogą jednak skorzystać wyłącznie konkretne branże, np. transportowa. Ponadto, obecnie wybór wirtualnych kas fiskalnych jest praktycznie znikomy, a przepisy w ich sprawie uznaje się wręcz za martwe.

Podkreślmy raz jeszcze – jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na kontynuowanie obsługi osób fizycznych, będzie zakup urządzenia rejestrującego online lub z kopią elektroniczną. To zresztą dobra zmiana w kontekście codziennej pracy. Dotychczasowi użytkownicy kasy z kopią papierową z pewnością docenią skok wydajnościowy i jakościowy po wdrożeniu nowej technologii sprzedaży.

One thought on “Koniec modułu fiskalnego w kasie z kopią papierową – co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj CAPTCHA *